Система на ООН
Концепцията за включване на въпросите на пола в цялостния живот на обществото е ясно дефинирана като глобална стратегия за насърчаване равенството между половете в Платформата за действие, приета от ООН на Четвъртата конференция за жените (Пекин, 1995). Тя подчертава необходимостта да се гарантира, че равенството между половете е първостепенна цел във всички области на социалното и икономическото развитие.
През юли 1997 Икономическия и социален съвет на ООН изработи дефиниция на концепцията за интегрирания подход за равно третиране на жените и мъжете (Gender Mainstreaming):
“Прилагането на подход от гледна точка на двата пола е процес на оценка на последиците за жените и мъжете на всяко планирано действие, включително законодателство, политики или програми, във всяка една област и на всички нива. Това е стратегия, необходима за отразяване на потребностите (проблемите) и опита на жените и мъжете в планирането, изпълнението, проследяването и оценяването на политиките и програмите във всички социални, политически и икономически, така че жените и мъжете да се възползват от тях в еднаква степен, а неравенствата да бъдат премахнати. Крайната цел на тази политика е постигането на равнопоставеност между половете.”
Интегрираният подход за равно третиране на жените и мъжете включва дейности, специфични за двата пола, както и насърчителни мерки за случаите, когато жените и мъжете са в неравностойна позиция. Мерките, ориентирани към пола, могат да бъдат насочени само към жените, към мъжете и жените, взети заедно или само към мъжете, за да им дадат възможност да участват и да се ползват равностойно от резултатите на положените усилия. Това са необходими временни мерки, предназначени за преодоляване на преки и непреки последици от дискриминация, настъпила в миналото.
Трансформиране чрез интегриран подход
Интегрираният подход не е просто добавяне на “женски компонент” или на “компонент равнопоставеност на половете” в съществуващите дейности. Тя не се отнася само до участието на жените; тя означава включването на опита, знанията и интересите на жените и мъжете в непосредствените задачи на развитието.
Тази политика може да наложи идентифициране на нуждата от промяна по отношение на задачите. Тя може да изисква промени в целите, стратегиите и действията, така че и жените, и мъжете да могат да въздействат на и да се възползват от процеса на развитието. В този смисъл целта на интегрирания подход за равнопоставеност между половете е трансформирането на структурните неравенства в равенство и справедливост за жените и мъжете.
Основни принципи на интегрирания подход
Прилагането на стратегията за интегрирания подход изисква систематичност и отговорността за това пада върху най-висшите нива на управлението. Други принципи включват:
- Необходимост от създаване на адекватни механизми за отчитане и наблюдение на напредъка.
- Първоначалното идентифициране на проблемите във всички области на съответната дейност трябва да посочва разликите и неравенствата, свързани с пола.
- Никога не трябва да се приема като даденост, че проблемите са неутрални от гледна точка на равнопоставеността между половете.
- Винаги трябва да се извършва анализ от гледна точка на равнопоставеността между половете.
- Необходима е ясна политическа воля и разпределение на осигуряване на съответни ресурси за интегрирания подход, включително и допълнителни финансови и човешки ресурси, ако са необходими за прилагането на тази концепция в практиката.
- Интегрираният подход изисква насочени усилия за повишаване на справедливо участие във всички нива на вземането на решения.
- Интегрираният подход не отменя необходимостта от целенасочени политики и програми за жените или от насърчително законодателство, нито от съществуването на органи по равнопоставеността и фокусни точки в институциите.
Международната организация на труда (МОТ)
Една от целите на МОТ е постигането на равнопоставеност на половете и третирането между работниците-мъже и работниците-жени като принос не само към социалната справедливост, но и към икономическата ефективност. Общата стратегия за повишаване на равнопоставеността за жените в областта на труда предвижда включването на проблемите на равнопоставеността във всички цели и дейности на програмите – процес, наречен интегриран подход за равно третиране на жените и мъжете.
Стратегията за интегрирания подход изисква въвеждането на анализ по пол и планиране във всички дейности на МОТ на макро-, отраслово и микро-равнище, т.е. отдава се специално внимание на начините на оказване на помощ и реалното и безпрепятствено участие на мъжете и жените на всички етапи на цикъла на програмиране. Стратегията за интегрирания подход предполага и набелязването на различните ефекти от програмите върху мъжете и жените, както и нужните действия за осигуряване на това, че дейностите на МОТ постигат положителен ефект по отношение на равнопоставеността на половете. Следователно интегрираният подход често предполага прилагането на специални дейности за жени и/или на насърчителни мерки, когато жените са в неблагоприятно положение, с цел постигане на такова ниво на развитие, на което да е осигурена равнопоставеност в тяхното участие и ползване на постиженията в резултат от усилията за развитие.
Програмата на ООН за развитие (ПРООН)
ПРООН дава следното определение за интегриран подход за равно третиране на жените и мъжете : “Отчитането на проблемите на равнопоставеността на половете във всички политики, програми, административни и финансови дейности, както и в организационните процедури, като по този начин се допринася за дълбоки организационни преобразувания.
Конкретно...
Интегриране на резултатите от социално-икономическия и политическия анализ във всички процеси на вземане на решения на организацията и проследяване на резултатите. Това включва както основните решения по политиката на организацията, както и ежедневните решения за изпълнение на политиките.”
Тази страница е разработена по проект “ Интегриран подход за равно третиране на жените и мъжете в обществените политики и програми”, който се осъществява с финансовата подкрепа на Канадската агенция за международно развитие по програма за подкрепа на държавното управление.
Изразените мнения са на Център за изследвания и политики за жените и не отразяват официалната позиция на Канадската агенция за международно развитие
|