Спрете насилието над жени: www.stopvaw.org
Центърът за изследвания и политики за жените бе българският партньор в международния проект "Спрете насилието над жени" – www.stopvaw.org от стартирането му през 2004 г. до месец март 2007 г. По проекта ЦИПЖ извършваше мониторинг на насилието над жени и поддържа информацията на българската страница в уебсайта, който е основно на английски език. От края на 2006 г. страниците на всички участващи страни са вече достъпни и на националния си език.
В подготвяните материали се предоставя информация за българското законодателство за защита от дискриминация и насилие, българските НПО, работещи срещу насилието над жени и трафика на хора. Също така се прави редовен преглед на положението в България и се събират новини от България по темата. Българските читатели, освен на уебсайта на ЦИПЖ, вече могат да намират актуалната информация на български език и на българската страница на международния уебсайт. ЦИПЖ редовно информира своите читателите за събитията в региона и ЕС в своя тримесечен регионален бюлетин "Спрете насилието над жените", където се обобщава информацията, предоставяна от всички страни участнички в международния проект.
Целта на Националната програмата за мониторинг на насилието над жени, осъществявана от ЦИПЖ, e да предоставя повече и по-разнообразна информация, която да улеснява работата на защитничките на правата на жените във всяка от страните.
Какво е Интернет страницата "Спрете насилието над жени": www.stopvaw.org?
Това е форум за обмен на информация, защита на правата и промяна. Тя е създадена от организацията „Защитнички на човешките права от Минесота” (Minnesota Advocates for Human Rights) с участието и финансовата подкрепа на ЮНИФЕМ и Мрежовата женска програма на ИОО. Страницата е средство за получаване на изчерпателна информация, която да бъде полезна за защитниците на женските права в Централна и Източна Европа, държавите в региона на Кавказ, Централна Азия, Русия, Монголия и Косово. Разнообразните ресурси, обучения и съобщения, подкрепят с ценна информация усилията на правозащитниците за премахване на насилието в техните и региони.
В страницата се разглеждат четири основни форми на насилието над жени: трафик на жени, домашно насилие, сексуално насилие и сексуален тормоз. Тук също така могат да се намерят документи, свързани с международното законодателство, инструменти за застъпничество и ресурси на НПО. Интернет страницата съдържа и национални страници на 29 страни, участнички в проекта. Всяка от страниците съдържа обзор на законодателството и политиката на съответната държава, свързани с насилието над жени, обобщение на проучванията и докладите по темата, мониторинг на докладите на държавата пред органите на ООН по човешките права и рубрика за новини.
Страните, които участват в проекта са: Азербайджан, Албания, Армения, Беларус, Босна и Херцеговина, България, Грузия, Естония, Казахстан, Киргизка република, Косово, Латвия, Литва, Македония, Молдова, Монголия, Полша, Румъния, Русия, Словакия, Словения, Сърбия и Черна гора, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан, Украйна, Унгария, Хърватия, Чехия. (виж: карта на участващите страни)
Мониторингов доклад за насилието над жени
През 2005 г. Мрежовата женска програмата на Институт “Отворено общество” покани 24-та национални наблюдатели, работещи по проекта “Спрете насилието над жени”, да предоставят информация в отговор на еднакъв за всичките страни участнички въпросник, която да даде представа за състоянието на проблема „насилие над жени” в техните страни. Специален фокус на изследването е политиката и мерките, предприети от съответните държави в отговора този проблем. Методологията на изследването се основана на Препоръката (2002)5на Комитета на министрите на Съвета на Европа за защита на жените от насилие.
Пълните текстове на националните доклади върху насилието над жени в страните участнички в проекта “Спрете насилието над жени” на английски език ще бъдат скоро достъпни на сайта на проекта. Предстои и преводът на български език на доклада за България. Неговият текст ще бъда достъпен на сайта на ЦИПЖ, за което читателите на нашия сайт ще бъдат своевременно информирани.
Последна актуализация: 26.02.2007 г.