В рамките на проекта* ЦИПЖ проведе социологическо проучване относно информираността и възможностите за прилагане на интегрирания подход за равно третиране на жените и мъжете (gender mainstreaming) сред представители на 4 целеви групи: общинска администрация и общински съвети, профсъюзни организации, агенции за регионално развитие и нестопански организации. Целта на иследването е да оцени степента на познаване и на проблематиката и интереса към нея, възможността за прилагане на интегрирания подход както и свързаните с това предимства. В тази връзка са изследвани перспективите за приложение на интегрирания подход за равно третиране на жените и мъжете на три равнища – национално, регионално и организационно.
Резултатите показват наличие на безспорна необходимост от специфична информация и обучение във връзка с въпросите на интегрирания подход, декларирана от всички респонденти. Около половината от респондентите отчитат перспективата за превръщане на интегрирания подход във важно измерение на управленската политика и стратегия на национално ниво, 30% очакват той да стане елемент на политиката на местните управленски органи, а над 55% са оптимисти по отношение на перспективите пред интегрирания подход на организационно ниво.
Повече за резултатите от проучването: виж презентацията от Националната конференция.
*Работното заглавие на проекта е "Общоприложимата политика за равнопоставеност на половете в обществените политики и програми".