ТЕХНИТЕ СОБСТВЕНИ ГЛАСОВЕ
Интервюта по устна история (на английски език)
Съставител: Красимира Даскалова
Преводачи: Елица Стоицова, Ралица Мухарска |
Издател: Издателство “Полис”, с финансовата подкрепа на
Център за изследвания и политики за жените, 2004
Проектът “Техните собствени гласове” и българското издание на книгата са финансирани от програма “Проблеми на жените” на Институт “Отворено общество”, София. Английското издание се публикува с финансовата подкрепа и съдействието на Център за изследвания и политики за жените.
ДОКЛАД НА ЕВРОПЕЙСКО ЖЕНСКО ЛОБИ
1995-2005: ПРЕГЛЕД НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПЕКИНСКАТА ПЛАТФОРМА ЗА ДЕЙСТВИЕ
Докладът на Европейското женско лоби се базира на Регионалния алтернативен доклад "Пекин + 5" за Европейския съюз, публикуван през май 2000 г. и акцентът му е предимно върху прилагане на законодателството и изпълнението на политиките и програмите от институциите на ЕС от 2000 г. насам.
Преводът и редакцията на българското издание на доклада са извършени от Координационния комитет на Българско женско лоби.
Изданието е осъществено благодарение на финансовата подкрепа на Център за изследвания и политики за жените.
EWL___Beijing_10_Report.pdf(655.07 Kb)
ЖЕНИТЕ ОТ ЦЕНТРАЛНИТЕ БАЛКАНИ ПРЕЗ ОСМАНСКАТА ЕПОХА (ХV-ХVІІ ВЕК)
Автор: д-р Олга Тодорова
Издател: Издателска къща “Гутенберг”, 2004
С финансовата подкрепа на Център за изследвания и политики за жените
Изследването е първи по рода си опит за една по-цялостна историческа реконструкция на живота на жените от региона на Централните Балкани (т.е. днешните български земи и най-близо прилежащите им по суша територии) през ранните столетия на османското владичество. Фокусирано в еднаква степен върху представителките на двете основни вероизповедания в Османската империя – християнското и мюсюлманското, то търси типично женските измерения на големия религиозен конфликт-контакт, който определял лицето на епохата. Надскачайки проблема на семейството и брака, в който по традиция сме свикнали да затваряме женското битие от предмодерните времена, авторката внушава, че дори и в тези “най-мъжки” времена от балканската история жените имали свое запазено, макар и сравнително скромно място и в обществения живот, и в публичното пространство Трудът се базира на разнообразни източници, сред които и множество османотурски архивни инструменти.
Авторката д-р Олга Тодорова е родена през 1957 г. и работи като старши научен сътрудник ІІ степен в Института по история при БАН. Автор е на монографията “Православната църква и българите през ХV-ХVІІІ в.” (1997 г.), както и на редица студии и статии, посветени на историята на религията, нравите, жената, семейството и брака в българските земи преди Възраждането. Преподавател е в Центъра по източни езици и култури при СУ. Специализирала в Москва, Кеймбридж, Истанбул.
Предговор на български език: 1_Predgovor.pdf (134.79 Kb)
Резюме на английские език: Todorova_Summary.pdf (81.75 Kb)
|