Развитието на политиките и институционалните механизми на равнопоставеността между половете е изискване за приемането на България в Европейския съюз. Тези политики, както и мерките, предприети от правителството за изпълнение на ангажиментите по Глава 13 от преговорите за прием на страната ни в ЕС, са застъпени в Първия национален доклад за Изпълнението на целите за развитие през хилядолетието (Цели за развитие през хилядолетието, 2003). Те могат да бъдат базирани върху:
- Насърчаване на политическата и обществена чувствителност по въпросите на равнопоставеността между половете.
- Изграждане на органи на изпълнителната власт, които да отговарят за въпросите на равнопоставеността между половете.
- Изследване на показателите за равнопоставеността между жените и мъжете, осигуряване на необходимата информация относно разработването и изпълнението на приложими политики за равнопоставеност между половете.
Въпреки, че е декларирана политическа воля за формулиране на ясна национална политика по равнопоставеност на половете и приемане на съответно законодателство, процесът все още е в застой. Законодателният процес в областта на защитата от дискриминация напредна значително в процеса на хармонизиране на националното законодателство с първичното и вторично право на ЕС. Все още, обаче не е прието специално законодателство за равнопоставеност между половете.
|