Настоящият материал е разработен в рамките на кампанията Take Back the Tech!, която е насочена към потребителите на информационни и комуникационните технологии и по-специално към жените и момичетата, с цел предотвратяване на насилието, основано на пола. Кампанията се провежда заедно с Кампанията "16 дни срещу насилието над жените" (от 25 ноември до 10 декември всяка година) и включва множество събития, чрез които се обръща внимание на различните аспекти на насилието над жените чрез използване на информационните технологии. Запознайте се с него, за да разберете как можете да вземете мерки и да направите онлайн общуването си по-безопасно. Ето някои съвети и идеи за това как можете да защитите личните си данни, докато сърфирате и общувате онлайн. Какво е кибер тормоз и преследване? - Изпращане на заплахи и/или неверни обвинения чрез електронна поща или мобилен телефон;
- Заплашителни или неверни публикации в сайтове/блогове;
- Кражба на самоличност;
- Следене, проследяване на персоналния ви компютър;
- Контролиране на действията ви в интернет;
- Понякога заплахите могат да ескалират и да преминат във физическо насилие.
Всеки може да бъде преследван и тормозен онлайн, но по-голямата част от жертвите, както и в живота са от женски пол. Извършителите не са просто непознати. Те могат да бъдат техни бивши или настоящи партньори, гаджета или съпрузи. Жертвите на домашно насилие са едни от най-уязвимите групи на традиционното преследване и тормоз, така че не е изненада, че те са много уязвими и към кибер преследването и тормоза. Както и при другите форми на насилие над жените, кибер тормозът се базира на властови отношения, сплашване и установяването на контрол. Ако са ви следили онлайн, знайте преди всичко, че не сте "провокирали" този тормоз ! Как можете да предотвратите някой да ви следи онлайн? - Бъдете внимателни каква лична информация споделяте онлайн, включително чрез електронна поща, на сайтове, в социални мрежи като Facebook и Twitter и чат стаи. Там е много лесно да се събере информация за това къде живеете, местата, където обичате да ходите и за хората, на които държите, чрез проследяване на мненията и снимките, които публикувате.
- Създайте отделен имейл адрес за регистриране в сайтове, социални мрежи и други. Така ще избегнете спам и вашата лична електронна поща няма да бъде разкрита, ако съответната онлайн услугата не разполага с добри условия за поверителност.
- Не се чувствайте длъжни да попълвате всички полета, когато се регистрирате онлайн или да предоставяте идентифицираща информация като рождена дата и място на раждане.
- Във вашите онлайн профили на потребители, използвайте снимки, които не идентифицират вас или вашето местоположение, за да не може да бъдете разпознати.
- Помислете за използването на потребителски имена, които не са истинските ви имена или псевдоними. Опитайте се да не използвате една и съща дата, като например рождения си ден за парола или като част от наименованието на електронната си поща. Вместо това, изберете имена, които са неутрални по пол и възраст. Отнасяйте се към електронните си пощи и интернет профилите си като към кредитната си карта, личната си карта или номера на паспорта си - МНОГО ВНИМАТЕЛНО!
|