За програмата
Програма “Равни възможности за жените и мъжете в процеса на присъединяване към Европейския съюз” е съвместна инициатива на Фондация “Отворено общество” – Румъния, и Мрежовата женска програма на Институт “Отворено общество”. Тя е част от проекта на Институт “Отворено общество” за мониторинг на напредъка на страните кандидатки за членство в Европейския съюз в процеса на присъединяване и в усилията им да покрият политическите критерии от Копенхаген, и по-специално критериите, отнасящи се до независимостта на съдебната власт, правата на малцинствата и борбата с корупцията. Тъй като от страните кандидатки се очаква да приемат и приложат на практика правните стандарти на Европейския съюз за гарантиране на равни възможности за жените и мъжете, Фондация “Отворено общество” – Румъния, и Мрежовата женска програма на Институт на Институт “Отворено общество” разработиха отделна програма за оценка на състоянието на страните кандидатки от гледна точка на равното третиране на жените и мъжете.
Оценка на възможностите на жените и мъжете де юре и де факто бе направена в седем страни кандидатки за членство в Европейския съюз: България, Естония, Литва, Полша, Румъния, Чехия и Унгария. Правните норми, институциите и практиката в тези страни бяха анализирани от гледна точка на Директивите на Европейския съюз в областта на равното третиране на жените и мъжете. През 2002 г. бе публикуван първият доклад “Мониторинг на процеса на присъединяване към ЕС: Равни възможности за жените и мъжете”. Повече за доклада, 2002 г.
За повече информация относно първата фаза на Програма “Равни възможности за жените и мъжете” можете да посетите интернет страницата: www.eonet.ro
Като част от Мрежовата женска програма на Институт “Отворено общество”, Център за изследвания и политики за жените продължава своето участие във втора фаза на Програма “Мониторинг на процеса на присъединяване към Европейския съюз: Равни възможности за жените и мъжете” и изготви Мониторинговия доклад за България за 2005 г. - "Равни възможности за жените и мъжете: Мониторинг на законодателството и практиката в новите страни-членки и кандидат-членките на ЕС”. Повече за доклада, 2005 г.
|