“Неравенство между мъжете и жените при споделянето на властта и вземането на решения на всички равнища” е една от основните проблемни области, които са обект на загриженост от страна на международната общност, декларирани в редица документи на ООН, Европейския съюз и други международни организации и институции.
Във връзка с това направихме едно кратко проучване доколко в кандидат-депутатските листи, представени от политическите партии и коалиции, участнички в предстоящите парламентарни избори, е спазен принципът на равнопоставеност на двата пола. Интересът и към този въпрос е продиктуван не на последно място и от декларираните от тях в месеците преди изборите намерения да включат 30% или дори 40% жени в листите си на предстоящите парламентарни избори.
Таблиците в рубриката "Избори 2005" свидетелстват доколко намеренията са били осъществени.
Из Декларацията на ООН, приета на Четвъртата световна конференция за жените (Пекин, 1995)
13. Овластяването на жените и тяхното пълноценно участие на основата на равенството във всички сфери на обществото, включително участие в процеса на вземане на решения и достъп до властта, са от основно значение за постигането на равенство, развитие и мир.
Из Платформата за действие, приета на Четвъртата световна конференция за жените (Пекин, 1995)
41. Напредъкът на жените и постигането на равенство между жените и мъжете е въпрос на човешки права, условие за социална справедливост. Той не бива да се разглежда изолирано като “женски въпрос”. Това е единственият начин за изграждане на устойчиво, справедливо и развито общество. Овластяването на жените и равенството между жените и мъжете са предпоставки за постигане на политическа, социална, икономическа, културна сигурност и такава на околната среда сред всички народи.
162. Всеобщата Декларация за правата на човека гласи, че всеки има право да участва в правителството на неговата/нейната страна. Овластяването и автономността на жените и подобряването на социалното, икономическото и политическото им положение е от съществено значение за постигането на прозрачно и отговорно управление, администрация и устойчиво развитие във всички области на живота. Отношенията във властта, които пречат на жените да постигнат пълноценен живот, съществуват на много равнища в обществото, от най-личните до висшите обществени. Постигането на целта за равно участие на жените и мъжете във вземането на решения ще осигури баланс, отразяващ по-точно състава на обществото и необходим за укрепване на демокрацията и насърчаването на нейното правилно функциониране. Равенството във вземането на политически решения е функционален механизъм, без който е малко вероятно осъществяването на реално интегриране на измерението на равенството в изработването на политиката на управление. В това отношение равното участие на жените в политическия живот играе централна роля за общия прогрес и напредък на жените. Равното участие на жените във вземането на решения е не само изискване за същинска справедливост и демокрация, но може да бъде разгледано и като необходимо условие за вземане под внимание на интересите на жените. Целите на равенството, развитието и мира не могат да бъдат осъществени без активното участие на жени и включването на женската перспектива на всички равнища на вземането на решения.